WAŻNE: W procesie przenoszenia forum na nowy silnik utracone zostały hasła logowania. Napiszcie w tej sprawie na discordzie do audrey#3270 na konto Dreamy Seattle na Edenie lub zalogujcie się na konto UP (hasło:universal) i z niego wyślijcie wiadomość prywatną na forumowe konto Dreamy Seattle. Ustawimy nowe tymczasowe hasła, które zmienicie we własnym zakresie.

KALENDARIUM Chcecie wiedzieć, co dzieje się w Seattle? Potrzebujecie dla swoich postaci tematu do rozmowy albo ciekawego wydarzenia, na którym moglibyście oprzeć rozgrywkę? To właśnie tutaj znajdziecie wszystkie newsy ze Szmaragdowego Miasta.

UPDATE Postacie chcące uzupełnić swoją KP o nowe treści w biografii mogą skorzystać teraz z kodu update w zamówieniach.

ft. kirill strelec

Zablokowany
JEDNO ŻYCIE, TYLKO TYLE I AŻ TYLE, TYLE DANO KAŻDEJ ISTOCIE, A JEGO ŻYCIE BYŁO CAŁKOWITĄ PORAŻKĄ
Awatar użytkownika
20
176

asystent bibliotekarza i pracownik stacji benzynowej

biblioteka i stacja

SOUTH PARK

Post

about me

imie i nazwisko

Yosef Philip Sadler

pseudonim

takie rzeczy tylko dla rodziny

data i miejsce urodzenia

12 XII 2002

dzielnica mieszkalna

South Park, Seattle, WA

stan cywilny

nie ma nikogo u boku

orientacja

nie pamięta, ile jest płci

zajęcie

asystent bibliotekarza / sprzedawca

miejsce pracy

South Park Public Library / Shell

wyznanie

nauczył się niestałości

jestem

miejscowy

w Seattle od:

zawsze

my story
Moja matka kochała kłamać. Właściwie, z biegiem lat zauważyłem, że kłamstwa przychodziły jej łatwiej niż mówienie prawdy: żyła po części wydarzeniami, które nigdy nie miały miejsca, obietnicami bez pokrycia i pustymi, niepopartymi rzeczywistością stwierdzeniami.
Zawsze mówiła, że mamy szczęście (mówiła to, odpalając papierosa od gazu ulatniającego się ze starej kuchenki, która do dziś stoi w naszej kuchni, wspominając poprzedniego lokatora - staruszka z arytmią serca, która w końcu wykończyła go na podłodze w łazience, gdzie golił akurat brodę; ojciec zwykł straszyć mnie tą historią, kiedy siedziałem za długo pod prysznicem, marnując wodę na doszorowanie oblepionych miejskim kurzem pięt).
Szczęście mieliśmy dlatego, że było, co włożyć do ust (matka wkładała głównie papierosy i części ciała mężczyzn, którzy do ojca byli zupełnie niepodobni; choć czasem też gotowała obiad i nawet były w nim warzywa z podsyconych sterydami upraw spod miasta) i mieliśmy, gdzie spać (ojciec z matką w dużym pokoju, który służył za salon, sypialnię i jadalnie, na rozkładanej kanapie; ja z początku posiadałem luksus posiadania własnego pokoju, który w końcu musiał pomieścić całą trójkę - maluchy spały na wersalce, a ja na niewygodnym materacu na podłodze [z pewnością mam od niego krzywy kręgosłup]).
Poza tym filozofię życia moja matka wyniosła z własnego rodzinnego domu - to znaczy robić na przekór i nie przejmować się niczym, przyjmować każde zaproszenie i każdego papierosa, upijać się w barach do nieprzytomności i wracać nad ranem do łysiejącego przedwcześnie ojca, który z każdym kolejnym rokiem robił się coraz grubszy i brzydszy, bo kiedy mama korzystała z życia, zapychaliśmy się makaronem i coca-colą.
Także matka zawsze też mówiła, że nie mamy prawa narzekać ani na mole w kuchennych szafkach, ani na przenikliwy chłód ciągnący od podłogi w zimowe wieczory, ani na smród papierosów, który osadzał się na ubraniach, a potem przynosiliśmy do domu uwagi za rzekome popalanie na przerwach - to wszystko było bowiem niczym, względem tego, jaką krzywdę wyrządzili jej nasi dziadkowie (mama bardzo lubiła opowiadać o własnej krzywdzie; choć czasem szkliły jej się przy tym oczy, dostrzegałem w nich jednocześnie iskierkę zafascynowania własną opowieścią, która znajdowała ciągle tych samych, znudzonych do bólu odbiorców).
Matka wiecznie snuła swoje majaki nad lampką najtańszego jabola, po który wysyłała ojca albo potem - kiedy już trochę podrosłem - mnie także (pani ze sklepu nigdy nie komentowała sytuacji; wiedziała, że to dla niej, bo była trochę tak jakby matki koleżanką 0 trochę, bo ona przecież koleżanek wcale nie miała). Opowiadała, jak nasz dziadek w ramach kary za zbyt krótką spódnicę lał ją pasem aż cała puchła, jak nie wolno jej było zadawać się z chłopami spoza synagogi, a opuszczone nabożeństwo odbijało się na niej nieraz kilkoma tygodniami surowego poszczenia. Z upływem lat coraz mniej wierzyłem w jej wybujałe opowieści; kiedyś w złości powiedziałem, że pewnie nawet nie jest tak naprawdę Żydówką i pamiętam, że uderzyła mnie wtedy w twarz tak mocno, jak nigdy wcześniej; miałem podbite oko i kłamałem w szkole, że ktoś mnie pobił, jak wracałem do domu.
Matka i jej torba pełna kłamstw, uzależnień od ulicznego mefedronu i przypadkowych wujków, którzy posuwali ją w kabinie prysznicowej, kiedy ojciec siedział na kanapie i udawał, że ogląda telewizję, w pewnym momencie napotkały jednak przeszkodę o tyle znaczącą, że pod postacią ojca właśnie - tego samego, który na własną rękę nie potrafił powziąć chociażby decyzji o wyjściu do sklepu i którego matka z pewnością poderwała tylko dlatego, że miał podnajęte mieszkanie w mieście zupełnie dla niej - ponad dwie dekady temu - obcym i nieczułym.

Przecież im mniej Boga, tym większa potrzeba metafizyki!

Mój ojciec był człowiekiem, którego nie lubiło się od pierwszego spojrzenia. Matka wspomina, że za młodu był przystojny i nie cuchnął mieszaniną potu i cementu, ale nigdy nie byliśmy typem rodziny, która przechowuje zdjęcia i pamiątki. Ja sam byłem sentymentalny do pewnego stopnia, ale szybko nauczono mnie, że na tak wąskiej współdzielonej przestrzeni nie było miejsca na zbędne szpargały. Kiedy niektóre wredne dzieciaki mijały ojca na ulicy, zatykały karykaturalnie nosy i nazywały go menelem (może i nim był; podejrzewam, że w tej kwestii moja opinia może nosić ślady subiektywności), gdy wychylał nosa poza South Park, na przykład kiedy jechał na pace z kolegami na jakieś roboty do innej części miasta, ci zamożniejsi od nas (którym matka pluła zawsze ostentacyjnie pod nogi albo - kiedy jeszcze trochę kelnerowała w barach - do drinków) krzywili się tylko w milczeniu, czasem zwiększając dystans.
Wstydziłem się wychodzić gdziekolwiek z moim ojcem. Właściwie do tej pory się wstydzę, a mimo wszystko czasem trzeba, choć zawsze wywiązuje się z tego szarpanina, po której czuję jeszcze długo tłuste cielsko ojca oplatające się wokół moich kości. Dobrali się jak Flip i Flap - on i matka. Dużo odziedziczyłem po matce, nie tylko zresztą wizualnie, i to może właśnie dlatego ojciec od zawsze za mną nie przepadał, niemal w równym stopniu, co ja za nim.
Ojciec nie chodził na wywiadówki i nie miał kilku zębów, bo wdał się kiedyś w bójkę z podejrzanymi typami w porcie. Zlali go wtedy jak nie wiem, musieliśmy taszczyć go do lekarza (nie dotarliśmy, zmieniliśmy zdanie - przez tydzień kurowaliśmy ojca na tej nieszczęsnej kanapie, podczas gdy matkę na komodzie posuwał kolejny wujaszek).
Aż pewnego dnia ojciec zbuntował się systemowi i zrobił matce najzwyklej w świecie na złość - któregoś razu wrócił do domu i gołymi rękami rozwalił telewizor (sąsiedzi uodpornili się widocznie na dziwnej materii odgłosy, dochodzące z naszego mieszkania, bo na horyzoncie nie zjawiła się policja). Siostra płakała, więc zamknąłem ją w pokoju, wciskając jej brata na ręce - pamiętam to dobrze, bo potem uderzała mnie po głowie za to, że ją wtedy porzuciłem (moja siostra ma dużo problemów, średnio sobie radzi).
Ojciec oświadczył, że od dziś żyjemy grzecznie i od dziś prowadzić nas będzie Jehowa - także matka popłakała się ze śmiechu i zdążyli doszczętnie się nawzajem poszarpać, podczas gdy ja zbierałem części telewizora, żeby żadne z nich zaraz się nie pokaleczyło.
Z ojcowskich planów wyszły nici. Ja zbyt się go wstydziłem, siostra bała, brat był za mały, a matka zbyt zajęta pakowaniem manatków. Po co? W podróż życia, jak ją gładko określiła, ze Steevenem a może Paulem, sama już nie wiedziała. Nie będzie się tutaj z ojcowską fanaberią kisić (bo ojciec do sprawy podszedł bardzo poważnie, po raz pierwszy widziałem u niego taką nieustępliwość - potępił w gorzkich słowach matkę, wytykając jej grzech niezmazywalny , czy też (prościej mówiąc) każąc jej spierdalać w cholerę). Choć w tej kwestii oboje się zgadzali i tak musieli się o to pokłócić. Matka wyjechała dwa dni wcześniej niż zapowiadała, pewnie po to, żeby uniknąć przedłużających się pożegnań. Od zawsze nie sypiam dobrze, więc pamiętam dokładnie, jak spod uchylonej powieki obserwowałem, jak zatrzasnęły się za nią drzwi.

Bo to, co ciskasz w przestworze,
Tak lekko, śmiało,
To mózg mój, zbójco, potworze,
Krew ma i ciało!


Po odejściu matki spłynął po mnie cały żal szaroburego dzieciństwa. Miałem może trzynaście lat, kiedy zostałem sam ze świrującym ojcem i dwójką dzieciaków na głowie. Ojciec starał się przekonać go do swojej (naszej, jak powiadał) niezachwianej wiary w Jehowę z upartością godną podziwu i wszelkimi możliwymi sposobami. Siostra, która nie odstępowała mnie na krok, bała się, że w środku nocy ojciec po nią przyjdzie i każe pukać sąsiadom po drzwiach (z pewnością od tamtej pory wszyscy nienawidzą ojca jeszcze bardziej). W swojej nowej, duchowej drodze ojciec zatracił się tak bardzo, że nic w domu już zupełnie go nie interesowało - daliśmy radę tylko dzięki sąsiadce z piętra, która była dla nas jak dobra ciocia, zapraszała nas czasem na obiad albo dawała jakiś banknot na typowo dziecięce zachcianki, które w naszym mieszkaniu nagle stały się całkiem zakazane.
Miałem szesnaście lat, kiedy ojciec się wyniósł. Ledwo skończyłem szkołę i chciałem znaleźć jak najszybciej jakąś pracę, bo życie na okruchach rzucanych przez sąsiadkę przestawało być szczytem moich marzeń. Ojciec natomiast musiał wreszcie przyznać prawdę, wedle której, jeśli rodzina porzuci Jehowę, to należy porzucić rodzinę. Próbował to zrobić bardzo nieudolnie, bo choć z kanapy (którą przejąłem po nim, mając serdecznie dosyć dzielenia pokoju z małolatami) wyniósł się dość szybko, to stale wracał i podrzucał nam te wszystkie broszury, atakował lodówkę, robił trochę syfu i wychodził. Do tej pory zdarza mu się to czasem, choć ostatnio sukcesywnie powtarzam mu, że mam spierdalać, a on odpowiada, że wyglądam jak pedał z tymi długimi włosami i tak rozmowa ucina się z trzaskiem zamykanych ze zbytnią gwałtownością drzwi.

Nad martwymi gmachami wznieście z desek budę!

W naszym domu nie czytało się książek. Nie było na nie miejsca, mieliśmy za mało mebli (nie było nawet biurka do odrabiania lekcji - kładliśmy się na ciągnącej zimnem podłodze, opierając łokcie o twarde, podgniłe panele, a mama denerwowała się na to, że nie ma w tym domu gdzie stopy postawić). Nikt nie zasiał we mnie tego głodu wiedzy, typowego dla niektórych dzieciaków. Chyba od zawsze byłem sceptyczny i problematyczny - nie wdawałem się w bójki, ale miałem niewyparzoną gębę, kiepsko się uczyłem (na sprawdzianach robiłem wszelkiej maści podstawowe błędy, które nauczyciele zakreślali czerwonym kółkiem, przy którym stawiali wykrzyknik, kiedy musiałem przeczytać coś na głos, myliły mi się literki, a na matematyce nie potrafiłem się skupić - chyba spisałem się na straty, zanim jeszcze zdążyli zrobić to inni).
Żółtawy papier obity w okładkę kojarzył mi się jedynie z nudnymi lekturami, których nigdy nawet nie zaczynałem czytać. Nie rozumiałem wybujałych metafor poetów, denerwowały mnie literackie uniesienia dekadentów, głowa pękała mi, kiedy myślałem o rozkładaniu na czynniki pierwsze bzdur eseistów - a mimo to w wieku lat kilkanastu, siedząc z podkurczonymi nogami na samym dnie dołu wypełnionego gorzkim załamaniem nerwowym i słonymi łzami bezradności, wyobrażałem sobie życie, w którym mama brałaby mnie na kolana i czytała takie książki dla dzieci, które mają więcej obrazków niż treści, a ja nauczyłbym się mówić wcześniej niż w wieku trzech i pół lat.
Tęsknota do literatury była dla mnie czymś abstrakcyjnym i pretensjonalnym (jeśliby można było nazwać dziecięce książeczki literaturą - w myślach zawsze byłem wobec siebie krytyczny i nieczuły), a jednak sprowokowała mnie do dania kolejnej szansy tym głupotom, napisanym dla świata, którym rządzili ludzie tak skrajnie ode mnie różni i (z mojej wąskiej perspektywy) nierealni, przypominający bardziej barwny hologram, który miał zmusić społeczeństwo do zaharowywania się na śmierć. Pracowałem wtedy na stacji, na której robię do dzisiaj - cuchnę benzyną od rana do nocy i nie potrafię zmyć z siebie jej smrodu za wszelką cenę (gdybym miał więcej pieniędzy, kupiłbym sobie perfumy, ale nie mam, więc musi mi wystarczyć dezodorant za parę dolarów, wygrzebanych z dna kieszeni).
W pobliskiej bibliotece w South Parku zwolnił się wakat. Skromny, ale to nic - był blisko domu i w jakiś sposób ciągnęło mnie w to miejsce, kiedy któryś z kolei raz znajdowałem ogłoszenie o pracy, siedząc na miejskim wifi. To głupie, ale pomyślałem, że to wszystko jakoś mnie odchami i przez chwilę wierzyłem nawet w ten zasrany amerykański sen: że jasne, zaczynam jako asystent bibliotekarki, ale potem zrobię się uczony, wrócę do szkoły, skończę studia, a potem znajdę jakąś prawdziwie opłacalną pracę, tak żeby moje rodzeństwo nigdy nie musiało cierpieć na bóle głowy, spowodowane wdychaniem smrodu paliwa.
Idiotyczne były te marzenia, co pojąłem w momencie, kiedy trudne teksty wykształconych ludzi, czytane po ciemku w kącie biblioteki, nie miały więcej sensu niż w szkolnej ławce. Zrozumiałem wtedy, że nigdy nie będę uczony, ale to nic - podobały mi się słowa i podobały mi się zdania, które z nich powstawały, nawet jeśli te same zdania uznawałem za pozbawione sensu. Czytałem więc dalej, a im trudniejsze rzeczy czytałem, tym bardziej utwierdzałem się w swojej głupocie i nieoczekiwanej miłości do słowa pisanego.

voici le temps

Moja nowa miłość nie zapewniała nam jednak dobrego i pełnego życia. Nad lodówką rozciągał się grzyb, przez który każde z nas choć raz pochorowało się na płuca, lodówka zapełniona była jedynie najtańszymi półproduktami (nie miałem przesadnie czasu gotować; siostra dopiero się tego czasem uczyła, po powrocie ze szkoły), nosiliśmy ubrania jedno po drugim, kupowaliśmy najbardziej badziewne trampki, które rozpadały się po pół roku, wiercąc nam w brzuchach budżetową dziurę. Ojciec przychodził tylko bredząc coś pod nosem. Matki nie było. Śniło mi się kiedyś, że siadała na skraju kanapy, na której leżałem wykończony pod kocem i gładziła mnie po kolanie - to wszystko było bardzo realistyczne, więc od tej pory nie mogę pozbyć się wrażenia, że umarła. Jeśli umarła, byłbym w stanie jej wybaczyć to bezduszne porzucenie nas. Ale skoro wiodła takie życie, jakie wiodła, jak to możliwe, że po drugiej stronie stała się aniołem?
Leciałem na dwie prace - na początku zarzynałem się (być może celowo), żeby nie mieć czasu na myślenie, ale odkąd zaczęły wykańczać mnie migreny spowodowane wdychaniem benzyny, musiałem przystopować. Można powiedzieć, że niedawno odżyłem towarzysko - zacząłem brać mniej godzin, przez co znowu musimy trochę zaciskać pasa, ale przynajmniej czuję choć trochę, że żyję. I że te śliczne bransoletki, którymi dziewczyny obwieszają się przed wyjściem na miasto tak właściwie bardzo łatwo jest zsunąć z ich rąk, żeby znalazły sobie miejsce na dni kieszeni spodni. I że te same błyskotki w lombardach schodzą po całkiem pokaźnych cenach. I że skoro społeczeństwo wychowało mnie na przegranego, to mam zamiar być przegranym aż do szpiku kości.
my flaws
lubię: nowych ludzi x zapach starych książek x opiekę nad dziećmi x anarchistyczne spędy x mieć opinię na każdy temat x błyskotki zsuwające się z chudych nadgarstków x lać wodę x wpraszać się do mieszkań obcych ludzi x działać krewnym na nerwy x tanie papierosy i czerwone wino x lekkie narkotyki x głośną muzykę

nie lubię: nowych miejsc x swoich starych smrodu benzyny x kapitalizmu x wywiadówek x świąt x przyznawać się do błędu x nie wiedzieć czegoś x oddychania smogiem x dużych przestrzeni x nudnych konwenansów x sportu x ostrego jedzenia x chomika mojej siostry x smrodu benzyny x religijnych fanatyków x bananowych dzieciaków
and more

imię/ nick z edenu

Kaja

kontakt

pw / discord ileiak#2395

narracja

wydziwiam, nie będę kłamać

zgoda na ingerencję MG

bardzo tak

yosef sadler

kirill strelec

Ostatnio zmieniony 2022-08-05, 22:40 przez Yosef Sadler, łącznie zmieniany 2 razy.

autor

kaja

Awatar użytkownika
0
0

dreamy seattle

dreamy seattle

-

Post

akceptacja!
Serdecznie witamy na forum, twoja karta została zaakceptowana. Możesz teraz dodać tematy z relacjami, kalendarz oraz telefon i cieszyć się fabularną rozgrywką, którą musisz rozpocząć w ciągu 7 dni.

autor

Zablokowany

Wróć do „Panowie”